عقلانیت را در شهر حاکم کنیم

کارگاه و نمایشگاه نمای منطقه 15 در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، طراحان و سازندگان برگزار شد.

به گزارش صما، وحید رضا محمدی، شهردار منطقه 15 با حضور در این مراسم با بیان اینکه منطقه 15 شامل 7 ناحیه و 20 محله می باشد که 8 هزار پلاک را در خود جای داده، اظهار داشت: در طول 5 سال اخیر کمیته نمای منطقه 15، 7 هزار پرونده نما را مورد بررسی قرار داده است.

وی با بیان اینکه باید به این نتیجه برسیم که بی توجهی به نما ضرر همه جامعه را باعث می شود، افزود: ضروری است که از حداکثر ظرفیت معماری در شهر استفاده کنیم.

شهردار منطقه 15 خاطر نشان کرد: واقعیت این است که در دهه های گذشته به دلیل بی توجهی شهرداری و دولت ها مشکلات زیادی به وجود آمده و باید با استمرار کمپین «نما، هویت شهر ما» هویت مان را ارتقاء دهیم.

محمدی ادامه داد: رشد لجام گسیخته ساخت و سازها در شهر تهران به خاطر کسب درآمد بیشتر توسط شهرداری در دوره های گذشته باعث شد تا عملا در شهر نظم حاکم نباشد. برای جبران این نقیصه باید در کنار هم عقلانیت را در شهر حاکم کنیم. برای این منظور باید به معماران بیشتر فضا بدهیم که البته با حضور دکتر حناچی توجه ویژه ای به حقوق مردم و انسان محور بودن شهر شده است.

وی با بیان اینکه امروزه شاهد آشفتگی به دلیل بی توجهی به اصول طراحی هستیم، گفت: عوارض ناپایدار در سنوات گذشته شهر را ناپایدارتر کرده است. ضمن اینکه همواره شهر تهران با هزینه بالا و گران اداره شده است.

شهردار منطقه 15 تهران اظهار امیدواری کرد: تهران پتانسیل ها و جاذبه های خوبی دارد و امیدواریم شهر مایه آرامش شهروندان باشد. پیش شرط این اتفاق حساس کردن شهروندان به بخش نما خواهد بود.

محمدی با بیان اینکه شهردار تهران همواره تاکید می کند که باید در راستای طرح تفصیلی و جامع عمل کنیم، تصریح کرد: متاسفانه هزینه هایی که در اجرای پروژه های شهری شده است، تناسبی با میزان اثر گذاری آنها ندارد. به طور مثال علیرغم اینکه برج میلاد چندین برابر پل طبیعت هزینه بر بوده اما اثر گذاری پل طبیعت به مراتب بیشتر بوده است. علت اصلی این اتفاق غفلت از مطالعات و کارشناسی است.

وی در ادامه به مشکلات ساختمان های قدیمی اشاره کرد و گفت: امروزه ساختمان هایی که درخواست بازسازی نما دارند، بلاتکلیف هستند. امیدوارم ساز و کاری فراهم شود که ساختمان هایی که به هر دلیلی قصد تخریب و نوسازی ندارند، بتوانند کار بازسازی شان را انجام دهند.

به حداقل رسیدن اعمال سلیقه تا یک سال دیگر

در ادامه این مراسم مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران اظهار داشت: کمپین نما بر اساس اهدافی مانند فرهنگ سازی، دانش افزایی و ایجاد حساسیت مردم نسبت به نما شکل گرفت. برگزاری کلاس های آموزشی و تقدیر از طراحان و سازندگان هم در این راستا انجام می شود.

وی با ابراز خرسندی از تلاش سازندگان در رابطه با نمای ساختمان ها گفت: جا دارد از سازندگانی که در مسیر نما ما را با تمام سختی ها همراهی می کنند، تشکر کنم. به طور کلی همه باید در کنار هم تلاش کنیم تا اتفاقات خوبی برای شهر بیفتد.

صالحی با اشاره به اینکه از طریق پرسشنامه ها به دنبال انجام کار آماری برای برنامه ریزی بهتر هستیم، خاطر نشان کرد: قطعا انتقادهایی به کمیته های نما وارد است و ما هم به این موضوع واقف هستیم اما کمیته های نما هنوز نوپا هستند. این قول را به تمامی طراحان و سازندگان می دهم که ظرف یک سال آینده اسناد هدایت و توسعه برای کمیته های تدوین خواهد شد تا سلیقه ای شدن به حداقل برسد.

مدیر کل معماری و ساختمان با تاکید بر ضرورت ارتقای دانش طراحان اظهار داشت: باید به گونه ای عمل کنیم که طی چند سال آینده هیچ کس فکرتعطیل کردن کمیته های نما به ذهنش خطور نکند و همه مردم و مسئولان به اثر بخشی ما اذعان کند.

وی با اشاره به اینکه وجود کمیته های نما باعث پذیرفته شدن جایگاه طراحان شده است، افزود: جا دارد که طراحان اعتماد عمومی را در جامعه افزایش دهند.

نمای جانبی بیشتر از نمای اصلی اهمیت دارد

همچنین علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» نیز ضمن ارائه پاورپوینتی در خصوص آسیب شناسی نماهای شهر تهران گفت: منطقه 15 در جنوب شرقی تهران قرار گرفته و با 3000 هکتار وسعت و 209 هزار خانوار جزء مناطق بزرگ تهران به شمار می رود.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز متفاوت بودن تبدیل به قاعده ای در ساخت و ساز های شهر تهران شده است، افزود: اگر بخواهم تنها به دو نکته مهم در خصوص طراحی نما توسط معماران اشاره کنم، به «سادگی» و «تکرار» اشاره می کنم. رعایت این دو اصل در کنار هم می تواند اتفاقات مثبتی را در نمای ساختمان ها رقم بزند.

علایی با بیان اینکه نمای جانبی بیش از نمای اصلی اهمیت دارد، گفت: بیشتر گرفتاری های ما در بخش نما مربوط به بی توجهی طراحان و سازندگان به نمایس جانبی است و ریشه این بی توجهی در دو بعدی دیدن معماری است.

وی با اشاره به اینکه چنانچه طراحان از رعایت الزامات نمای سنگی مطمئن نیستند، نباید نمای سنگی طراحی کنند، خاطر نشان کرد: اغلب نماهای سنگی به مرور زمان سقوط می کنند و ممکن است به رهگذران آسیب های جدی بزنند. کما اینکه در گذشته هم این اتفاقات افتاده است. ضمن اینکه در بیشتر زلزله ها پرتاب قطعات باعث مرگ و میر می شود نه ریزش طبقات.

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان برتر منطقه 15 با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و همچنین به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه های تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان و تشریح راهنما و موازین طراحی نما توسط مهندس محمد مهدی عابدی بود.

بازدید از نمایشگاه نما توسط مسئولان

همچنین وحید رضا محمدی، شهردار منطقه 15 و مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفتند.