حاکم،حکیم شهر نیست

کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه چهار در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، طراحان و سازندگان برگزار شد.

به گزارش «صما» محمد محمد دوست، شهردار منطقه چهار با حضور در این مراسم اظهار داشت: برای بازیابی هویت معماری در شهر تهران لازم است محله محوری را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در طراحی نما باید تمام جوانب مد نظر طراحان قرار گیرد، افزود: از یک طرف باید نمای ساختمان ها با فرهنگ و هویت ما همبستگی و پیوستگی داشته باشد و از طرفی نباید این موضوع به یکسانی تمام ساختمان ها منتهی شود بلکه باید نماها از تنوع لازم هم برخودار باشند.

شهردار منطقه چهار با بیان اینکه باید همزمان با بازیابی گذشته به دنبال هویت بخشی و تبلور زندگی امروزی در نماهای شهری باشیم، خاطر نشان کرد: این کار صرفا با اجرای قانون تحقق پیدا نمی کند بلکه باید با فرهنگ سازی ذائقه مردم را به این سمت سوق داد تا به صورت خودکار موضوع هویت در شهر جاری شود.

محمد دوست همچنین یک توصیه در خصوص رعایت دستور زبان فارسی داشت و خطاب به حضار گفت: با توجه به اینکه شهری به نام محلات در کشور وجود دارد، بهتر است از این پس به جای محلات کلمه «محله ها» را استفاده کنیم.

تبدیل نما به یک جریان ریشه دار

در ادامه عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه هفته تهران با برگزاری کمپین «نما، هویت شهر ما» مقارن شده، اظهار داشت: حاکمیت از بالا ما را از ریشه های تاریخی جدا می کند و بنده معتقدم یکی از آسیب های جدی حاکمیت، تصور خامی است که حاکم فکر می کند، حکیم شهر هم هست.

وی در ادامه به معماری و آثار ماندگار استاد لرزاده اشاره کرد و افزود: این معمار بزرگ بیش از 820 مسجد در راستای معماری ایرانی اسلامی ساخته و اتفاقا یکی از رموز موفقیت این معمار بزرگ، عدم ورود حکومت به حوزه تخصصی معماری بوده است.

گلپایگانی افزود: امروز باید از خودمان سوال کنیم که چگونه می توان کمیته های نما را تبدیل به یک سنت پسندیده و متصل به مردم کرد که تصمیم گیری را به حکمای واقعی شهر بسپارد تا بعد از رفتن تیم حاکمیتی، این کمیته ها به فراموشی سپرده نشوند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه هم اکنون 66 متخصص در کمیته های نما مشغول فعالیت هستند، افزود: باید اقدامات کمیته های نما و تمامی تصمیمات مدیریت شهری به گونه ای باشد که موضوع نما را تبدیل به یک جریان ریشه دار کنیم.

منافع سودجویان در شهر به خطر افتاده است

در ادامه محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: یکی از اشکالات برگزاری کارگاه های نما در مناطق این است که از ضروروت ایجاد اراده جمعی صحبت می کنیم اما خودمان متکلم وحده می شویم. درخواست من این است که آحاد مردم، سازندگان و معماران در کارگاه های نما و همچنین جلسات کمیته نما حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مردم باید در جریان تصمیم گیری های کمیته نما باشند، افزود: در شورای چهارم تصمیم گیری ها در مورد باغات به صورت غیر علنی انجام می شد اما در حال حاضر این کار به صورت علنی و با حضور رسانه ها انجام می شود.

سالاری در ادامه با انتقاد از فقدان انسجام در برنامه های هفته تهران گفت: هر کدام از شهرداری مناطق یا سازمان ها به صورت جداگانه برای روز تهران مراسمی برگزار کرده اند در حالی که این برنامه ها باید جامع و در راستای یک هدف واحد باشد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در گذشته مدیران شهری صرفا باید پروژه عمرانی اجرا و افتتاح می کردند و جلساتی به مانند امروز در مورد هویت شهری اهمیتی نداشت اما امروز با تلاش شهرداری و شورای شهر تهران تبدیل به مطالبات جمعی مردم شده است.

وی با بیان اینکه شورای شهر، شهرداری را انتخاب کرده که دغدغه کیفیت شهر را دارد، اظهار داشت: موضوعات کیفی از جمله هویت بخشی نماهای شهری باعث ایجاد محدودیت درآمدی شده است.

سالاری با بیان اینکه شهرداری در گذشته از پیمانکار به پروژه می رسید، افزود: امروز عده ای ما را متهم به فاقد دستاورد بودن می کنند چون منافع برخی از افراد سودجو در شهر به خطر افتاده است.

تقدیر از دو پیشکسوت معماری

در ادامه این برنامه از محسن میرحیدر و غلامحسین معماریان دو پیشکسوت عرصه معماری با اهدای لوح سپاس تجلیل به عمل آمد.

گنجینه ای از معماری در تاریخ خود داریم

غلامحسین معماریان، استاد و پیشکسوت معماری ضمن ارائه پاورپوینت در خصوص شاخصه های معماری مدرن اظهار داشت: از زمانی که معماری مدرن رواج پیدا کرد، خلاقیت فردی بر همه چیز ارجح شد. شعار این معماری قطع رابطه با تاریخ است.

وی افزود: در گذشته ما افراد ابتدا زیر نظر اساتید به صورت تجربی کار می کردند و در آن بستر رشد می کردند و معمار می شدند اما امروزه که دانشگاه ها محل پرورش معماران شده، وضعیت کاملا متفاوت است؛ بدین معنا که اساتید دانشگاه های ما از دانشجوها می خواهند که متفاوت از سایرین و منفک از معماری گذشته، روی کاغذ طراحی کنند.

معماریان خاطر نشان کرد: در معماری مدرن فرم به طور کامل از کارکرد تبعیت می کند و معماری ساختمان های ما هم مدت هاست از همان تفکر مدرن پیروی می کند. حتی در مسابقات معماری کشور کارهای شکیل و با هویت برنده نمی شوند.

این پیشکسوت معماری و استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر می خواهیم سراغ هویت برویم باید به معماری گذشته وصل شویم، تصریح کرد: در تاریخ گذشته معماری ما آثار فاخر و ماندگار بسیاری وجود دارد که می توان از آنها در ساختمان های امروز الهام گرفت. به طور مثال طرح های مقرنس در تمام دنیا از نظر اصول ریاضی، حجم شناسی و اجرا بی نظیر هستند و هیچ معماری نمی تواند نماهایی به این زیبایی را طراحی و اجرا کند.

وی ادامه داد: ما گنجینه ای از معماری در تاریخ گذشته خود داریم. امروزه چند گروه از معماران بزرگ هلند، آلمان، فرانسه و.... روی طرح های مقرنس مطالعه می کنند که بتوانند با الهام از آنها طرح های مدرن ارائه کنند.

نه معماری ایرانی ماند نه معماری اروپایی شکل گرفت

همچنین محسن میرحیدر، پیشکسوت معماری طی سخنان کوتاهی اظهار داشت: زمانی که ما کار می کردیم شرایط با وضعیت کنونی چه از نظر جمعیت و چه از نظر انتظارات و وظایف بسیار متفاوت بود.

وی افزود: در آن زمان کشور هنوز به درآمد بالای نفت نرسیده بود و کارهای ما برای مردم عمدتا فقیر انجام می شد. بنابراین مجبور بودیم که مطابق با امکانات موجود و خواست مردم کار کنیم اما بعدها که شرایط کشور تغییر کرد نه هویت گذشته ماند و نه هویت جدید در معماری ما شکل گرفت. نه خودی بودیم و نه اروپایی.

این پیشکسوت با بیان این جمله که «امروز خیلی کم تلاش می کنیم و می خواهیم همه چیز را پخته و آماده در اختیارمان قرار دهند» سخنرانی کوتاهش را به پایان برد.

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان برتر منطقه چهار با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه های تخصصی با عناوین آسیب شناسی نماهای شهر تهران توسط دکتر علی علایی - اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان- جزئیات اجرای نما توسط مهندس برخوردار- تشریح راهنما و موازین طراحی نما توسط مهندس محمد مهدی عابدی بود.

بازدید از نمایشگاه نما

همچنین محمد رضا آراسته، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه چهار و نادری، معاون معماری اداره کل معماری و ساختمان از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفتند.